Tuesday 28 June 2016

NOWY Cyrkularz (in Polish)

Dialogi 


Zakład Literatury Angielskiej i Lingwistyki Literackiej, Wydział Anglistyki,
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza
2-3 grudnia 2016


we współpracy z:
 Instytutem Filologii Germańskiej
Instytutem Filologii Romańskich
Instytutem Filologii Rosyjskiej

Tom wierszy zebranych przez Carol Anne Duffy pt.: Answering back. Living poets reply to the poetry of the past (Odpowiedzi. Współcześni poeci odpowiadają na poezję przeszłości 2007) pokazuje, że poezja zawsze stanowiła dialog pomiędzy teraźniejszością i przeszłością, pomiędzy poetami piszącymi w różnych epkach, pomiędzy odmiennymi kulturami. W przeciwieństwie do znaczenia akronimu CLASH (zderzenie), niniejsza konferencja ma za zadanie zbliżać badaczy z różnorodnych dziedzin humanistyki jak kultura, literatura, antropologia, socjologia czy historia promując tym samym dialog międzykulturowy. Tegorocznym tematem przewodnim konferencji będzie dialog, lub raczej dialogi pomiędzy tekstami, jak również rozmaite formy przepisywania, adaptacji, wszelkiego typu dostosowywania treści do potrzeb współczesności. Powtarzając za wierszem D.H. Lawrenca 'Humming-Bird’: 'patrzymy na niego [ptaka] przez złą stronę teleskopu czasu, szczęśliwie dla nas', chcielibyśmy poszukać alternatywnej  perspektywy do analityczego spojrzenia na istniejące już teksty.
Motywem przewodnim tegorocznej konferencji CLASH jest również koncept kłącza stworzony przez Gilles Deleuze i Felixa Guattari w pracy Tysiąc plateau (1987: 3-4). Kłącze symbolizuje proces przenikania różnych systemów językowych, motywów medialnych, systemów znaków etc., zdaje się lepiej ilustrować wielość i złożoność procesów, zachodzących we współczesnych naukach humanistycznych niż tradycyjna idea intertekstualności.
Interdyscyplinarny charakter konferencji CLASH patrzy na kulturę, literaturę, antropologię, socjologię i historię z punktu widzenia związków międzytekstowych na poziomie różnych dziedzin humanistyki, nacisk kładąc na te tekstualne dialogi, które wychodzą poza ramy wyżej wymienionych dziedzin.
Konferencja zostanie poprzedzona jednodniowym sympozjum MMESS (Medieval and Medievalist English Studies Symposium) dedykowanemu pamięci eamusa Heaney pt.: 'Curting Calliope and Clio, or on 'spear-Danes', valiant knights and 'Fire-Thanes' in medieval and post-medieval English and Irish literature', które rozpocznie naszą dyskusję na temat literatury, poezji, dialogu, dialogu pomiędzy tekstami i autorami z różnych epok.

Tegoroczni goście plenarni:
Jeffrey Jerome Cohen - profesor specjalizujący się w literaturze średniowiecznej. Swoje wykształcenie zdobywał głównie na uniwersytecie w Harwardzie, w Instytucie Angielskiej i Amerykańskiej Literatury i Lingwistyki. Obecnie pracuje na Uniwersytecie George’s Washington’a w Waszyngtonie, gdzie pełni funkcję dyrektora Instytutu Studiów okresu Średniowiecza i Nowożytności. Jego najnowsza publikacja  Elemental Ecocriticism: Thinking with Earth, Air, Water, and Fire skupia uwagę na ekokrytyczne aspekty w literaturze średniowiecznej.

Władimir Sztokman – rosyjski poeta, bard i tłumacz. Studiował fizykę, filologię rosyjską i filozofię na Rostowskim Uniwersytecie Państwowym. Autor tomiku poezji pt. Górne morze (2007). Wiersze i przekłady publikował m.in. w czasopismach „Иностранная литература”, „Литературная газета”, „Крещатик”, „Odra”, „Topos”. Obecnie mieszka w Krakowie. Od 2012 roku występuje z cyklem recitali poświęconych rosyjskiej piosence autorskiej.
Temat wystąpienia: Przekłady współczesnej rosyjskiej poezji i prozy na język polski

Przyjmujemy zgłoszenia 20 minutowych wystąpień na niżej wymienione tematy:
wpływ średniowiecza na literaturę, kulturę, i inne dziedziny nauk humanistycznych
przepisywanie tekstów, gatunków, motywów
wpływy z innych epok, kultur, literatur na inną twórczość, kulturę, historię
dialog między tekstami, autorami
odbiór tekstu przez czytelnika
tworzenie w odpowiedzi na inny tekst
adaptacja i inne formy posiłkowania się tekstem
eksperymenty narracyjne
współcześni autorzy i narratorzy
Nowe i stare kierunki w literaturze, filmie, i innych dziedzinach sztuki

Prosimy o przesyłanie abstraktów (około 300 słów) na adres clashconference@gmail.com do 15 września 2016. Propozycje powinny zawierać imię, nazwisko, afiliację, adres mailowy. Abstrakty będą opiniowane przez dwóch niezależnych recenzentów. Informacja o przyjętych abstraktach będzie podana do końca września. Po konferencji przewidywana jest publikacja wybranych artykułów w trzecim tomie monografii zbiorowej z serii Interdisciplinary Studies Series (poprzednie dwa tomy zawierają artykuły z pierwszej i drugiej edycji konferencji).
Przewidywane języki konferencji: polski, angielski, niemiecki, francuski, hiszpański, rosyjski.
Opłata konferencyjna (opłata pokryje koszty materiałów promocyjnych, przerw kawowych, obiadokolacji w pierwszy dzień konferencji, publikacji):
300 zł - pracownicy naukowi
150 zł – doktoranci i studenci

Komitet organizacyjny:
Sekcja anglo i polskojęzyczna:
Prof. zw. dr hab. Liliana Sikorska – kierownik
dr Joanna Jarząb – asystent, jjarzab@wa.amu.edu.pl
dr Marta Frątczak – asystent, mfratczak@wa.amu.edu.pl

Sekcja niemieckojęzyczna:
Prof. dr hab. Joanna Drynda -  kierownik

Sekcja rosyjskojęzyczna:
Prof. dr hab. Wawrzyniec Popiel-Machnicki – kierownik
Dr Anna Stryjakowska – asystent

Sekcja romanistyczna:
Prof. dr hab. Mirosław Loba – kierownik
dr Małgorzata Czubińska – asystent

Bibliografia:
Duffy, Carol Ann. 2007. Answering back. Living Poets Reply to the Poetry of the Past. London: Picador.
Deleuze Gilles - Felix Guattari. 1987. Thousand Plateaus. Trans. Brian Massumi, London: Continuum.